BELYSNING / Bordslampor / Bordslampfot 5806005
*
nr 580 6005
Bordslampfot
Funkis, metall, (liten buckla)
Utrop:
100 kr
Såld:
350 kr
Sista tid för bud online:
måndag 27 april 2009
kl 18:37:35
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
25/4 21:06:48
1
150 kr
27/4 15:42:06
2
150 kr
27/4 15:42:39
2
200 kr
27/4 15:49:08
2
250 kr
27/4 18:29:41
1
250 kr
27/4 18:31:10
1
300 kr
27/4 18:32:35
2
Vinnande bud
- Specialauktion
27 apr
TEMA 20- & 30-tal
Funktionalismen, funkisen, uppstod på 1920-talet parallellt med den mer överdådiga art déco-stilen och hade sin storhetstid under 1930-talet.
Typiskt för funkismöbler är avsaknaden av onödiga detaljer.
Läs mer om TEMA 20- & 30-tal
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: bordslampa bordslampfot bordslampfötter bordslampor funkis liten buckla metall
-
7052 Bordslampa
Strindbergsmodell, nutida, Cottex. Höjd: 30 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
13 maj kl 18:16
-
7162 Bordslampfot
mässing. Höjd: 42 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
13 maj kl 18:49
-
7138 Bordslampfot
Orrefors, Carl Fagerlund (1915-2011), Sverige. RD ..//
Auktionen avslutas
om en vecka
13 maj kl 19:49
-
7003 Bordslampfot/l..
silver, (800/1000). Höjd: 32 cm
Aktuellt bud: 700 kr
Auktionen avslutas
om en vecka
13 maj kl 19:27
-
7166 Bordslampor
ett par, mässing. Höjd: 79 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
13 maj kl 18:42
-
7132 Bordslampor
Ett par, trä och metall. Höjd: 38 ca
Auktionen avslutas
om en vecka
13 maj kl 19:44
*
Bordslampfot
Läs mer om TEMA 20- & 30-tal
nr 580 6005
Bordslampfot
Funkis, metall, (liten buckla)
Utrop: | 100 kr |
---|---|
Såld: | 350 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 27 april 2009 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
25/4 21:06:48 | 1 | 150 kr |
27/4 15:42:06 | 2 | 150 kr |
27/4 15:42:39 | 2 | 200 kr |
27/4 15:49:08 | 2 | 250 kr |
27/4 18:29:41 | 1 | 250 kr |
27/4 18:31:10 | 1 | 300 kr |
27/4 18:32:35 | 2 | Vinnande bud |
- Specialauktion
27 apr
TEMA 20- & 30-tal
Funktionalismen, funkisen, uppstod pÃ¥ 1920-talet parallellt med den mer överdÃ¥diga art déco-stilen och hade sin storhetstid under 1930-talet. Typiskt för funkismöbler är avsaknaden av onödiga detaljer.Läs mer om TEMA 20- & 30-tal
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: bordslampa bordslampfot bordslampfötter bordslampor funkis liten buckla metall
-
7052 Bordslampa
Strindbergsmodell, nutida, Cottex. Höjd: 30 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
13 maj kl 18:16 -
7162 Bordslampfot
mässing. Höjd: 42 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
13 maj kl 18:49 -
7138 Bordslampfot
Orrefors, Carl Fagerlund (1915-2011), Sverige. RD ..//
Auktionen avslutas
om en vecka
13 maj kl 19:49
-
7003 Bordslampfot/l..
silver, (800/1000). Höjd: 32 cm
Aktuellt bud: 700 kr
Auktionen avslutas
om en vecka
13 maj kl 19:27 -
7166 Bordslampor
ett par, mässing. Höjd: 79 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
13 maj kl 18:42 -
7132 Bordslampor
Ett par, trä och metall. Höjd: 38 ca
Auktionen avslutas
om en vecka
13 maj kl 19:44